Atalar Mah. Halitpaşa Cad., No: 53/A Kartal/İstanbul
tr

Taşınma Nedeniyle İşten Ayrılma

03.02.2021
206
Taşınma Nedeniyle İşten Ayrılma

İnsanların taşınma ihtiyacı duymasının birbirinden farklı sebepleri olabilir. Farklı iş kollarında çalışan insanların taşınma süreci için sahip olduğu bazı haklar vardır. Türkiye’de çalışanların korunması adına taşınma nedeniyle işten ayrılma gibi durumlarda öne çıkan bazı detaylar vardır. İş değişikliği sebebiyle şehir değiştirecek olan vatandaşların işten ayrılma durumunda ortaya çıkan haklar bulunmaktadır. Her ne kadar vatandaşların isteğine bağlı olarak işten ayrılma yapılabilse de bu alanda tazminat hakkı bulunmamaktadır.

Taşınma dolayısıyla işten ayrılma veya işe gelmeme durumlarında kıdem tazminatı alınamamaktadır. İşçiler, aynı işverene bağlı farklı iş şubelerine geçiş yapmak istedikleri durumlarda da işverenlerle görüşerek başvuru yapmalıdır. Bu konuda işverenlerin kararı önemlidir. Aksi halde işçilerin herhangi bir talep etme hakkı bulunmamaktadır. Bu alandaki uyuşmazlıklar sebebiyle istifa edilmesi durumunda kıdem tazminatı hakkı yoktur.

Taşınma Sürecinde İşçilerin Durumu

Türkiye’nin farklı vilayetlerinde yaşamaya devam eden vatandaşların karşı karşıya kaldığı bazı durumlar vardır. Kişiler, çocuklarının eğitim durumundan çeşitli sağlık sorunları gibi birçok sebepten dolayı şehir değişikliği yapmak durumunda kalabilir. Nakliye sürecine başlayacak ve farklı bir şehre taşınacak olan kişilerin karşılaştığı problemlerden biri de işten ayrılma durumudur. Çalıştığı işe devam etmek veya kıdem tazminatı almak isteyen birçok kişi vardır.

Taşınma durumunda işçilere verilecek haklar kısıtlı olduğu için bu alanda dikkatli bir şekilde hareket edilmesi gerekmektedir. İşverenler, işçilerin bu tür taleplerini olumlu olarak karşılayabildiği gibi olumsuz sonuçlarla da karşı karşıya kalmak mümkündür. Bu nedenle bu tür taleplerin ilk olarak işverenlere iletilmesi gerekir.

Şehir Değişikliği ve İşçi Hakları

İşten ayrılma söz konusu olduğunda öne çıkan birçok detay bulunmaktadır. İşverenler ve işçiler arasında gerçekleştirilen sözleşmelere bağlı olarak farklı haklar ortaya çıkabilir. Genel olarak bir işçinin bulunduğu şehirden ayrılması durumunda sözleşmeler işverenler tarafından fesih edilebilir. Bu durumlarda işçilerin kıdem tazminatı alma durumu bulunmamaktadır.

İşçiler, ev nakliyesi sebebiyle istifa ettikleri durumlarda kıdem tazminatı alamadığı halde bazı istisnalar bulunmaktadır. Askerlik görevi gelen işçiler, evlenen kadınların 1 sene içinde işten ayrılması ve 15 yıl sigorta geçmişi olan işçilerin istifa etmesi gibi durumlarda kıdem tazminatı almak mümkündür. Taşınma nedeniyle işten ayrılma durumunda bu istisnalar haricinde tazminat hakkı yoktur.

Ataşehir evden eve nakliyat alanında da yenilikçi hizmetlerimiz ile memnuniyet sağlamaya devam ediyoruz.

Çekmeköy evden eve nakliyat firmamız uzun yıllardan beri sizlerin üstün kalite hizmetler alarak eşyalarınızı taşımanızı sağlamaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Teklif Almak İçin Bizlerle İletişime Geçin Bizi Arayabilirsiniz:
Call Now ButtonBİZİ ARA
×